Светът и Пирин

Световните Серии по Скайрънинг дойдоха в България за първи път през Октомври 2018

Ултармаратонът Пирин Ултра бе избран за осми, финален старт в дисциплината Sky Extra. Две години след първото си издание, състезанието зае мястото си сред световните стартове в спорта. Най-добрите атлети в света на скайрънинга посетиха България и Пирин планина. И останаха очаровани. Пирин ги посрещна с прекрасно време, разкри им невероятните си гледки и ги предизвика с трудния си терен. Официалното откриване на ултрамаратона се състоя на 5ти Октомври, като церемонията по откриването съвпадна и с празника на град Банско.

Участие в третото издание на Пирин Ултра взеха общо 264 участника от 25 страни. В Световните серии, състезанието бе избрано с трасе от 66км. Верни на традицията, тук беше и дълго трасе – бруталните 160 км. То също получи сериозно международно признание месец преди старта, като беше включено в листата на състезания-квалификации за Hard Rock 100 – първото такова в Източна Европа и петото изобщо на континента. Близо 70 човека доброволци, 9 подкрепителни пункта и няколко екипа по сигурността следяха и се грижеха за безаварииното протичане на състезанието. Четири фотографски екипа, включително един специално изпратен от Световната федерация по Скайрънинг, документираха страхотното бягане на участниците. Старт/Финалът бе разположен в центъра на гр. Банско и предложи на участници и зрители различни зони за забавление – изложбена част, където водещи фирми за планинска и бегаческа екипировка представиха новите си продукти; щандове с възможност за дегустация на продукти от партньорите на събитието; широк екран, на който се проследяваше движението на всички участници по трасето; музика и добро настроение. Горе в планината, състезателите се надпреварваха с предизвикателните трасета и най-вече – със себе си. Дори за най-добрите атлети, Пирин планина се оказа по-трудна от очакваното. Победителят на късата дистанция – 66К, бе испанецът Пере Аурел, който премина дистанцията за 7:44:40. При жените победителка стана американката Британи Петерсън, която премина финала с време 09:01:59. България също зае своето място на почетната стълбичка. След оспорвана надпревара за второто място, Антония Григорова стана трета, с време 09:39:03.

Голямото предизвикателство – трасето от 160км, бе преминато най-бързо от Божидар Антонов, който избяга дистанцията за 29:33:22. При жените първото място бе спечелено от македонката Мери Мирческа (42:57:33). Дни след приключване на състезанието, бе обявено, че Пирин Ултра ще бъде част от Световните серии по Скайрънинг до 2021г. През 2019г. надпреварата ще се проведе от 20 до 23 Септември. Банско отново ще събере зрители, професионални бегачи и любители на планината и планинското бягане, а по чудните пътеките на Пирин ще премерят сили най-добрите атлети в света. Осъществяването на това събитие сбъдна първоначално заложената идея - Pirin Ultra да стане трудно и сериозно бегаческо състезание от национален мащаб, но и такова от международен калибър. Станете част от изживяването - регистрацията за Пирин Ултра 2019 е вече отворена. Запишете се за участие на сайта на състезанието тук.