Световните Скай серии отново в Банско!

13 от най-зашеметяващите и технични състезания по скайрънинг в света, нова точкова система и завръщането както на SkyMasters, така и на легендарния стартов номер SWS Winner!

Епичната битка за крайната победа, която ще определи „най-добрият скайрънър“ за сезон 2022 стартира на 8-ми Май във Франция със състезанието Skyrace des Matheysins. След него предстоят 11 предизвикателни и технични състезания в 10 различни страни. „Черешката на тортата“ за този сезон е финалния кръг – SkyMaster! Състезатели от цял свят ще се борят за преди класирания във всяко едно от състезанията, част от Световните Скай серии за добиване на право на участие във финалния кръг, както и за по-предно финално класиране.

Въвежда се нова точкова система – Nine Tier

През 2022 година, Световните скай серии, освен че събират едни от най-предизвикателните състезания по скайрънинг, се въвежда и нова точкова система, която ще даде шанс на нови състезания да се наложат в силно конкурентния свят на елитния скайрънинг.

Състезанията включени в точковата система на Nine Tier са разделени на две категории:

• Състезанията включени в Tier One ще носят максимален брой точки на първите 20 мъже и жени, като първите 10 ще се класират за финалния кръг – SkyMasters. Tier One включва най-признатите състезания в света като Tromso Skyrace и Matterhorn Ultraks <<EXTREME>>.
  • Избрани са три състезания от категория - Tier Two, които ще носят по-малко точки на класиралите се до 10-то място, а първите 5 от тях ще се класират за SkyMasters. Тези нови състезания предоставят страхотна възможност както за елитните състезатели, така и за аматьорите да спечелят точки към общото класиране и да получат възможност да се класират за финалния кръг за SkyMasters.  Louzanskyrace в Португалия, Schlegeis 3000 Skyrace в Австрия и Мt Awa Skyrace в Япония са трите състезания избрани във втора категория – Tier Two.

"Schlegeis 3000 Skyrac e едно от най-техничните и предизвикателни състезания по скайрънинг в Европа и ние сме щастливи да бъдем част от календара на Световните Скай серии за 2022 година редом с най-популярните скайрейс състезания в света. Това ни позволява да съберем част от най-добрите бегачи от цял свят“ – Роналд Еберл, организратор на Schlegeis 3000 Skyrace

Всички хребети водят към SkyMasters!

Само най-добрите от сезона ще се класират за големия финал на 8-ми Октомври. Страната на Баските и състезанието Gorbeia Suzien беше избрано за епичния финал!

Предвид успеха на Gorbeia Suzien през 2021, SkyMasters се очаква да бъде изключително мащабно и зрелищно събитие за завършек на сезона.

“Gorbeia Suzien – финалът на SkyMasters ще бъде състезание от най-високо ниво" - това коментира Jurek Ziemkiewicz, организатор на Gorbeia Suzien. "Преди 10 години, когато за първи път организирахме състезанието, нашата цел беше един ден то да стане част от Световните Скай серии. И ето, че една мечта се сбъдна! Нашата мисия е да насърчаваме обществото към активен начин на живот и да ценим заобикалящата ни природа".

Награден фонд

15 000 евро ще си поделят първите 10 мъже и 10 жени във финалното състезание на SkyMasters!

35 000 евро ще бъдат разделени между най-добрите мъже и жени в крайното класиране в Световните Скай серии за Сезон 2022.

„2019 беше най-добрата година в историята на Световните Скай серии. Комплексното класиране и представянето на SkyMasters създаде огромен отзвук и привлече най-добрите скай бегачи в света. Искаме същото това нещо да го видим и през 2021!“ – коментира представителят на Skyrunner World Series, Шона Форбс. „Преминахме през две трудни години за всички. Нашата мисия сега е да възобновим страстта на нашите спортисти и фенове към спорта и да предоставим страхотно изживяване за тези, които гледат планината като свой собствен дом. С въвеждането на новата точкова система се надяваме да успеем да популяризираме нови места и състезания. Изключително сме радостни от факта, че успяхме отново да възобновим SkyMasters. Освен това, легендарния потник на победителя в Световните Скай серии отново се завръща!