Две класирания в топ 15 на Световното първенство по скайрънинг за юноши и девойки!

Млади, амбициозни и силни. Това е новото скайрънинг поколение!

В периода 28-30.06.'24, в Бар, Черна гора се проведе осмото издание на Световното първенство по скайрънинг за юноши и девойки. Над 200 състезатели от 25 нации, между 15-23 годишна възраст пристигнаха в Балканската страна в борба за призови класирания.

След проведения контролен старт, който бе Трън Скай, в представителния отбор на България попаднаха имената на Огнян Димитров, Преслав и Ивайло Пейнови, и Григор Григоров. За водач на отбора бе избран бившия национален състезател по ориентиране Росен Стефанов.

Програмата на състезанието включваше два старта: Вертикален километър (28.06) и Скай (30.06). Според възрастта си, участниците бяха разпределени в четири възрастови категории: Категория A (15-16г.),Категория B (17-18г.),Категория C (19-20г.) и U23 (21-23г.).

В петък, точно в 07:00ч от крайбрежния град Сутоморе бе даден старта на вертикалната надпревара. Състезателите трябваше да преодолеят трасе с дължина 5 километра и предизвикателните 1,000м положителна денивелация. Пръв от българите пресече финалната линия Огнян Димитров, който се класира на 15-то място във възрастова група C (19-20г.). Огнян преодоля дистанцията за 00ч 55'31''. На близо 4 минути зад финишираха другите двама наши състезатели, състезаващи се в същата категория: 21 място за Григор Григоров - 00ч 59'15'' и 23 място за Преслав Пейнов - 00ч 59'35''. Здравословни проблеми възпрепятстваха Ивайло Пейнов да разкрие потенциала си в любимата му дисциплина.

След ден почивка, в неделя рано сутринта бе дадено началото на Скай дисциплината. Състезателите от Категории C § U23 трябваше да преодолеят трасе с дължина 21 километра и 1,600м положителна денивелация, а участниците в Категории А § В - 11 километра с 800м положителна денивелация. Технични трасета, скални ръбове и предизвикателни спускания. След отлично проведено състезание, Григор Григоров пресече финалната линия на 14-та позиция, като премина 21 километровата дистанция за 02ч 45’43”. На близо 7 мин. зад Григор финишира другия наш представител Огнян Димитров, нареждайки се на 18-та позиция с време 02ч 52’35”. На 24-то място се класира Преслав Пейнов. Единственият ни представител в Категория B (17-18 годишни),Ивайло Пейнов се класира на 31-во място.

Пълни резултати от първенството може да откриете тук.

Фирма XCoSports България и магазини Basecamp са главен спонсор на Българска федерация по скайрънинг.

Екипът на XCoSports България и магазини Basecamp поздравяват момчетата за достойните им класирания и им пожелават успех в предстоящите им стартове!